Smoczki, Butelki, I pieluchy

– na progu przedszkola czas powiedzieć im : pa pa!

Nie jest tajemnicą, że dziecko  wchodzące w realia przedszkola odczuwa stres, ponieważ musi zaadaptować się do nowych warunków występujących w otoczeniu. Pójście do przedszkola nie musi mieć wcale skutków w postaci negatywnych reakcji emocjonalnych. Jeśli dziecko otrzyma od rodzica mądre wsparcie przed pójściem do przedszkola i na początku uczęszczania tam, będzie potrafiło samo pokonywać trudności i nabędzie nowe umiejętności sprzyjające poznaniu swoich mocnych stron oraz swojej wartości.

Samodzielność

Wielkim krokiem w kierunku nabywania dojrzałości przedszkolnej jest wyposażenie dziecka w umiejętności wykonywania czynności samoobsługowych.

Toaleta

Kolejną kwestią jest opanowanie samodzielnego korzystania z toalety. Dziecko 3-letnie powinno sygnalizować tego rodzaju potrzeby i zasygnalizować kiedy potrzebuje pomocy

Smoczki

Dziecko powinno być oduczone korzystania ze smoczka najlepiej kilka miesięcy przed pójściem do przedszkola

Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?
Już teraz zachęcaj i motywuj dziecko do:

• samodzielnego mycia rączek
  • samodzielnego ubierania się, zakładania tego, co potrafi
  • zapinania guzików i wiązania sznurowadeł
  • podejmowania przez dziecko prób samodzielnego zjadania posiłków
  • korzystania z sedesu i używania papieru toaletowego, wycierania noska w chusteczkę
  • malowania farbami, rysowania kredkami, lepienia z plasteliny
  • chodzenia jak najwięcej i nie używania wózka
  • przygotuj dziecko emocjonalnie do rozstania z mamą. Poproś babcię, sąsiadkę by zaopiekowały się czasem maluchem. Dziecko będzie przyzwyczajało się do kontaktów z innymi ludźmi. Dziecko zrozumie, że mama, jeśli wychodzi, to zawsze wraca.
  • organizuj spotkania z rówieśnikami np. na placu zabaw, w piaskownicy, sali zabaw. Zostawiaj dziecku swobodę w zabawie, pokazuj, że bawić się wspólnie jest ciekawiej niż w samotności.
  • Opowiadaj dziecku o przedszkolu, o tym, co go tam może spotkać – o rówieśnikach, o zabawkach, o pani, której trzeba będzie słuchać. Opowiedz, jak wygląda przedszkolny dzień: dzieci bawią się, jedzą, idą na spacer, leżakują, mają zajęcia Rytmiki, plastyki, można bawić się wszystkimi zabawkami, ale tak, by innym nie robić krzywdy. Maluchowi trzeba powiedzieć, że mama (tata) przyprowadzi go rano do przedszkola, a potem się pożegna, pójdzie do pracy i wróci o określonej porze.

Sami też się przygotujcie do nowej sytuacji:

• rodzice,  musicie być przekonani, że takie rozwiązanie, jak pójście dziecka do przedszkola, będzie najlepsze, zarówno dla niego, jak i dla Was
  • decyzja powinna być podjęta raz, a później konsekwentnie realizowana
  • dziecko nie może widzieć na waszej twarzy momentu zawahania, nie powinniście też przy nim dyskutować, czy dane przedszkole jest dobre, czy złe
  • Pójście do przedszkola traktujcie jako oczywistość. Mama i tata chodzą do pracy, a maluch – od września idzie do przedszkola.

Jeśli do tej pory maluch był wychowywany w domu, zwłaszcza przez mamę i nie miał zbyt wielu okazji, by kontaktować się z rówieśnikami, musimy liczyć się z tym, że w pierwszych dniach przedszkolnej edukacji będzie płakał, trzymał się kurczowo mamy. Nie wolno wówczas zwątpić, że wcześniej podjęta decyzja jest dla Waszej rodziny najlepszym rozwiązaniem

MAMO , TATO WŁAŚNIE ZOSTAŁEM PRZEDSZKOLAKIEM,

CO TO OZNACZA? – JUŻ WYJAŚNIAM

• POTRZEBUJE WYGODNYCH UBRANEK – takich, w których będzie mi wygodnie w zabawach oraz które sam ściągnę i ubiorę po spaniu i toalecie
  • POPROSZĘ TEŻ O ZESTAWY ZAPASOWYCH UBRANEK ( I BIELIZNY) CZEKAJĄCYCH W SZATNI – wiecie- czasem pędzel nie trafi na kartkę, a zupa udekoruje bluzkę, czasem zgubię drogę do toalety lub zapomnę o niej świetnie się bawiąc
  • PRZYDADZĄ MI SIĘ WYGODNE KAPCIE- ze sztywną podeszwą , w dobrym rozmiarze, wygodne i chroniące przed wywrotką- wiecie czasem lubię pobiegać z kolegami, koniecznie chciałbym sobie sam radzić zakładając je np. po powrocie z placu zabaw
  • PRZYDADZA MI SIĘ CHUSTECZKI – mokre i suche po paczce na semestr, w końcu jestem eleganckim przedszkolakiem i dbam o swój nosek!
  • MIŁO BYĆ PUNKTUALNYM! – jestem jeszcze malutki i nie lubię się spieszyć. Wyjdźmy z domu wcześniej tak, aby się nie spóźnić. Tyle zabawy czeka na mnie w przedszkolu.!

NIE MARTWCIE SIĘ!-  jestem niewątpliwie niesamowicie dzielnym brzdącem, ale może się zdarzyć , że kilka łez popłynie mi po policzku przy